Samodzielni

Zdobądź własne mieszkanie

Przeprowadzka z domu dziecka, czy domu rodziny zastępczej do swojego własnego mieszkania jest jednym z kluczowych momentów usamodzielnienia. Nagle masz swoje własne cztery kąty i zaczynasz samodzielne życie na swoim.

RODZAJE MIESZKAŃ:

Mieszkanie chronione.
Przy niektórych domach dziecka istnieją mieszkania chronione. Mieszka się w nich od roku do dwóch lat, oczekując na mieszkanie komunalne.
-  Jeśli mieszkasz w domu dziecka, sprawdź, czy nie ma u Ciebie takich mieszkań i postaraj się o miejsce w nim.
Mieszkanie socjalne.
Mieszkania dla osób w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Możesz je dostać, o ile nie przekraczasz pewnego progu dochodu. Jeśli mieszkając w nim przekroczysz ten próg, może zostać Ci odebrane. Zwykle są to mieszkania w kiepskich warunkach, traktowane jako ostatnia deska ratunku.
- Żeby je dostać, musisz złożyć osobny wniosek.
Mieszkanie komunalne.
Mieszkania tego typu gminy dają osobom w trudnej sytuacji (np. wychowankom placówek opieki zastępczej).
- Dostaje się je dożywotnio, ale UWAGA! mieszkanie takie gmina daje Ci, żebyś w nim mieszkał/a, a nie je wynajmował/a. W niektórych miastach zdarzają się „naloty” sprawdzające czy się go nie wynajmuje

 

Jak zdobyć mieszkanie komunalne?

Jako osoba usamodzielniająca się masz pierwszeństwo w kolejce do mieszkania komunalnego (i socjalnego).

UWAGA! Niektóre gminy wprowadzają ograniczenie: trzeba wystąpić z wnioskiem o pomoc mieszkaniową zanim skończy się 21 lat! Warto sprawdzić czy w twojej gminie tak jest!

Wniosek o mieszkanie składasz w miejscu swojego stałego zameldowania (domy dziecka i rodziny zastępcze niespokrewnione nie zapewniają stałego meldunku).

W niektórych miastach domy dziecka mają umowę z okolicznymi gminami, które pozwalają wychowankom starać się o mieszkanie także na ich obszarze.
 Dowiedz się, jak jest u Ciebie!

  1. Zacznij od uzyskania informacji o kryteriach przydziału mieszkań. W tym celu udaj się do Wydziału Zasobów Lokalowych Gminy (lub Dzielnicy) albo poszukaj informacji w Internecie na stronie urzędu.
  2. Wypełnij wniosek o zawarcie umowy najmu lokalu. Wniosek pobierzesz z Wydziału Zasobów Lokalowych     Gminy lub ściągniesz go z Internetu ze strony urzędu. Nawet jeśli ściągasz wniosek z Internetu, warto pójść do urzędu lub zadzwonić i spytać o dokumenty wymagane przy składaniu wniosku. PAMIĘTAJ! Pytanie nic nie kosztuje, a może Ci zaoszczędzić błędów i stresu!
  3. Nastepnie komisja mieszkaniowa tworzy listę osób zakwalifikowanych do pomocy mieszkaniowej. Zmiany na tej liście (wykreślanie starych i wstawianie nowych nazwisk) odbywa się co 3 miesiące. Zwykle na mieszkanie czeka się minimum 2 lata, ale czasem trwa to nawet 10 lat!

Co może przyspieszyć ten proces?
-  Twój opiekun usamodzielnienia (albo pracownik socjalny z PCPR-u) dzwoni co jakiś czas do urzędu, opowiada o Twojej sytuacji i dopytuje się o postępy. Innymi słowy, dobrze kiedy osoba, która jest przedstawicielem instytucji zapewni urzędnika, że dobrze się sprawujesz, zasługujesz na mieszkanie i naprawdę go potrzebujesz. Wtedy Twoje szanse wzrosną.
- Sam/a dzwonisz i się dowiadujesz – kropla drąży skałę.


Pamiętaj:
Jeśli mieszkanie, które zostało Ci zaproponowane, z jakichś względów nie spełnia Twoich oczekiwań (zły stan, niebezpieczna okolica itp.), możesz odmówić przyjęcia go. Jednak jeśli odmówisz 3 razy, automatycznie zostaniesz przesunięty/a na koniec kolejki (czyli znów będziesz czekać kilka lat).

Aby taniej

Dodatek mieszkaniowy i obniżka naliczonego czynszu

To formy dofinansowania wydatków mieszkaniowych wypłacane przez gminę jej mniej zamożnym mieszkańcom. Wniosek o nie składa się do urzędu gminy lub do MOPS-u, decyzję podejmuje wójt, burmistrz, prezydent miasta lub MOPS w ciągu miesiąca.
Kryteria przyznania tej pomocy to:

  1. Twój miesięczny dochód (nie może być za wysoki),
  2. powierzchnia Twojego mieszkania.

Dodatek mieszkaniowy jest przyznawany na 6 miesięcy. Pieniądze te są przesyłane bezpośrednio na konto administracji budynku. Obniżka czynszu jest podobną formą pomocy.

Pomoc pieniężna na remont.
Jeśli masz dostęp do mieszkania, które wymaga remontu (np. dostałeś/aś je w spadku), możesz zwrócić się do PCPR-u z bardzo dobrze uzasadnionym wnioskiem o przyznanie Ci, przed ukończeniem nauki, przynajmniej części pieniędzy na usamodzielnienie (te pieniądze mogą być wydane m.in. w celu polepszenia warunków mieszkaniowych). Niektóre PCPR-y przyznają taką pomoc jako niezależną od pomocy na usamodzielnienie. Warto, by przy takim wniosku pomógł Ci Twój opiekun usamodzielnienia albo pracownik socjalny.

Pomoc na zagospodarowanie w formie rzeczowej (rzeczówka) przysługuje Ci niezależnie od Twojego dochodu. Pomoc tę przyznaje starosta z Twojego miejsca osiedlenia się. W jej skład mogą wchodzić między innymi:
- materiały niezbędne do remontu czy wyposażenia mieszkania,
- niezbędne urządzenia domowe.
Np. Kuchenka, pralka, prysznic, umywalka, muszla klozetowa, piekarnik, mikrofalówka, zmywarka, zlewozmywak, lodówka, lampy, lampki, bielizna pościelowa, łóżko, szafa, stół, krzesła, biurko, półki, regał.
Zanim udasz się do sklepu sporządź listę rzeczy, które chciałbyś mieć w swoim mieszkaniu. (powyższa lista może być dla Ciebie inspiracją).
Następnie określ niezbędność każdej z tych rzeczy za pomocą następujących symboli:
A – absolutnie niezbędne,
B – ważne i przydatne, ostatecznie się bez tego obejdę,
C – chciałbym/abym to mieć, ale mogę poczekać

Skoncentruj się na tym, co jest w tej chwili dla Ciebie niezbędne. Może okazać się, że jedna rzecz może spełniać dwie funkcje na raz (np. stół może Ci posłużyć też jako biurko). Staraj się wybierać rzeczy tanie, proste i dobrej jakości (jeśli coś się szybko zepsuje, będziesz musiał płacić ponownie – choćby za naprawę).
Pamiętaj: urządzanie mieszkania to proces. Będziesz zapewne dokupywał kolejne rzeczy w miarę „moszczenia się w swoim gnieździe”. Na początku jest ważne to, żeby się zaopatrzyć w najniezbędniejsze rzeczy.

Rady i pytania młodzieży

Dużym udogodnieniem są internetowe porównywarki cen. Nie idź od razu do sklepu i nie kupuj. Może się okazać, że w innym sklepie ta sama rzecz jest znacznie tańsza. Warto też "polować" na wyprzedaże i kupować przez Internet – tam jest zwykle dużo taniej! Nie bój się – przy zachowaniu kilku prostych zasad możesz mieć pewność, że nie zostaniesz oszukany/a.

PYTANIA MŁODZIEŻY

  • Czy gmina ma obowiązek dać mi mieszkanie, czy jest to ich dobra wola?

Jeśli spełniasz kryteria (sprawdzisz je w Wydziale Zasobów Lokalowych gminy), gmina ma obowiązek dać Ci mieszkanie. Jednak nie istnieje żaden termin, do którego musi Ci je przyznać – można czekać nawet 10 lat! Dlatego warto aktywnie się starać – dowiadywać się o postępy, pytać. To przyspiesza cały proces.

  • Gdzie mogę zamieszkać, kiedy muszę odejść z domu dziecka, a nie mam jeszcze mieszkania?

Kiedy kończysz 18 lat, dom dziecka nie ma już obowiązku Cię utrzymywać. Co jeśli nie masz jeszcze mieszkania? Niektóre domy dziecka pozwalają wychowankom pomieszkiwać, póki nie otrzymają mieszkania. Wtedy jednak muszą oni pokrywać część kosztów utrzymania. Można też zatrzymać się na jakiś czas w bursie, tanim hostelu, albo – jeśli masz taką możliwość – u kogoś z rodziny. We wszystkich tych przypadkach ważne jest, żeby aktywnie starać się o mieszkanie.

Czytaj więcej w dziale: 
Zapytaj - doradztwo