Samodzielni

Informacje i praca

W Internecie możesz znaleźć wiadomości dotyczące najnowszych wydarzeń w kraju i na świecie. Znajdziesz też większość informacji potrzebnych na przykład do odrobienia zadania domowego. Jeśli szukasz pracy, w Internecie znajdziesz strony poświęcone wyłącznie ofertom pracy. Wszystko to zrobisz, nie wychodząc z domu i nie wydając pieniędzy na telefony.

Edycja tekstu w komputerze. Dokumenty, pisma i podania napisane na komputerze i wydrukowane są czytelniejsze i wyglądają bardziej elegancko niż pisane odręcznie. Napisanie dokumentu na komputerze zajmie Ci także mniej czasu niż pisanie ręcznie. Najpopularniejszymi programami do edycji tekstu są Word (program płatny, dostępny w pakiecie Microsoft Office) oraz darmowy Open Office, który możesz ściągnąć ze strony www.openoffice.pl

Aby zwiększyć swoje umiejętności związane z obsługą komputera i Internetu, możesz skorzystać z kursu e-learningowego Virtua.

Zakupy

Przez Internet możesz też zrobić zakupy. Na specjalnych stronach internetowych np. www.allegro.pl możesz kupić kosmetyki, płyty CD, sprzęt RTV, prezenty gwiazdkowe a nawet buty i ubrania. Zakupy przez Internet są często tańsze, ponieważ właściciel/ka nie musi ponosić kosztów utrzymania sklepu i wynagrodzeń. Duże sieci handlowe (np. ze sprzętem RTV i AGD) często prowadzą sprzedaż również w Internecie. Rzeczy kupione przez Internet w danej sieci są często tańsze niż w tradycyjnym sklepie. Zanim kupisz wybraną rzecz przez Internet, możesz obejrzeć ją w tradycyjnym sklepie.

Zanim zrobisz zakupy przez Internet zapoznaj się z regulaminem sklepu internetowego. Pamiętaj, że podczas zakupów przez Internet przysługują Ci takie same prawa (np. do reklamacji czy zwrotu towaru), jak podczas zakupów w tradycyjnym sklepie.

Porównywarki cen. W Internecie możesz też łatwo porównać ceny tego samego produktu w różnych sklepach np. na stronie www.ceneo.pl i wybrać najtańszy.

Internetowe konto w banku. Jeśli masz konto w banku lub chcesz je założyć, rozważ takie konto, do którego będziesz mieć dostęp przez Internet. Taki dostęp do konta jest dużo tańszy niż robienie przelewów w banku. Dzięki internetowemu rachunkowi bankowemu możesz robić przelewy (np. za mieszkanie), nie wychodząc z domu.

Kontakt z innymi

E-mail
Warto mieć przynajmniej jeden poważny adres mailowy, aby wysyłać z niego swoje CV. Mail: kamilka13@buziaczek.pl jest sympatyczny, ale nie wzbudzi zaufania potencjalnego pracodawcy. Najlepiej, aby w adresie mailowym znajdowało się Twoje imię i nazwisko (może być rozdzielone kropką), np. kamila.marecka@wp.pl

Rozmowy telefoniczne przez Internet
Przez Internet możesz prowadzić rozmowy telefoniczne. Najpopularniejszym programem służącym do takich rozmów jest Skype [czytaj: skajp]. Można go ściągnąć za darmo ze strony www.skype.com. Połączenia między dwiema osobami korzystającymi ze Skype’a są darmowe, a połączenia ze Skype’a na numery stacjonarne są tańsze niż z telefonu.

Bezpieczeństwo

Pamiętaj o zagrożeniach:

  • Ochrona danych osobowych. Jeśli korzystasz z Internetu zadbaj o to, by nie podawać swoich danych osobowych (imię, nazwisko, adres, adres mailowy, nr konta czy nr telefonu) tam, gdzie nie jest to konieczne i uzasadnione. Może zdarzyć się tak, że ktoś będzie chciał wykorzystać Twoje dane na Twoją niekorzyść, np. wysyłając do Ciebie niechciane wiadomości lub podszywając się pod Ciebie.
     
  • Ściąganie filmów i muzyki z Internetu. Ściąganie filmów i muzyki z Internetu (tzw. piractwo) to rodzaj kradzieży, czyli przestępstwo. W Internecie są dostępne strony, z których można ściągnąć muzykę legalnie i dużo taniej niż kosztuje płyta CD w sklepie.
     
  • Nielegalne oprogramowanie. Instalowanie i korzystanie z nielegalnego oprogramowania (np. kopii oryginalnych programów) to również przestępstwo. Policja ma prawo sprawdzić, czy oprogramowanie, którego używasz jest legalne. Jeśli nie, Twój komputer z całą zawartością zostanie skonfiskowany.

 

  • Uzależnienie od komputera i Internetu. Zbyt długie i zbyt częste korzystanie z komputera i Internetu może prowadzić do uzależnienia. Szczególnie zagrożone uzależnieniem są osoby, które grają w gry komputerowe (zwłaszcza sieciowe). Takie uzależnienie może sprawić, że kilka albo kilkanaście godzin będziesz spędzać przed ekranem, kosztem jedzenia, snu i wykonywania codziennych obowiązków. Jeśli zauważysz u siebie objawy uzależnienie od komputera lub Internetu, pójdź do psychologa.

 

  • Komfort i higiena pracy przy komputerze. Bardzo ważne jest zachowanie właściwej postawy podczas korzystania z komputera oraz odpowiednia higiena pracy. Krzesło powinno być tak ustawione, by stopy stabilnie opierały się o ziemię, a kręgosłup był prosty i dobrze podparty. Pisząc na klawiaturę, powinniśmy opierać ręce na blacie biurka. Dobrym rozwiązaniem jest podkładka pod myszkę, która ma specjalne wybrzuszenie, na którym można oprzeć nadgarstek.

 

Jak upewnić się, że mój komputer jest bezpieczny, kiedy korzystam z Internetu?

Internet daje dostęp do wielu stron i informacji, jednak czasem zdarza się, że do naszego komputera przenikają z sieci niepożądane wirusy, które mogą sprawić, że komputer stacjonarny lub laptop nie będzie sprawnie funkcjonował. Najgroźniejsze wirusy mogą skasować to, co mamy zapisane na dysku, a w skrajnych przypadkach nawet ukraść dane z naszego komputera. Dlatego zawsze warto używać programów antywirusowych. Bezpłatne programy antywirusowe można ściągnąć za darmo z Internetu.

Aby mieć pewność, że wirusy nie przenikną do komputera inną drogą niż z Internetu, warto także skanować każdą przenośną pamięć (USB), którą podłączamy do komputera.