Samodzielni

Jak odnaleźć pasję?

Poszukaj w sobie tego, czym naprawdę lubisz się zajmowac. To może być sport, dziedzina nauki albo sztuki, hobby – możliwości są nieograniczone. Pamiętaj, że nikt Ci tego nie powie – tylko Ty to wiesz.

Cytat:
Wszystko sprowadza się do najważniejszego pytania. Jeśli nie zamierzasz być sobą, to kto nim będzie?
- Roger W. Sparks

W takich poszukiwaniach mogą Ci pomóc testy zainteresowań na przykład zawodowych. Pamiętaj jednak, że taki test to jedynie wskazówka. Ostateczny wybór zawsze należy do Ciebie. Testy znajdziesz  w Internecie po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła „test zainteresowań” lub „kwestionariusz zainteresowań”.

Przykładowe strony z testami:
www.psychologia.net.pl
testy-zawodowe.pl
predyspozycje-zawodowe.pl

Praca a pasja

Jeśli Twoja praca jest zarazem Twoją pasja, to świetnie! Robisz to, co kochasz i w dodatku Ci za to płacą.  Ale... jeśli praca pochłania Cię bez reszty, nie masz czasu na nic innego poza nią, powinno Ci się zapalić żółte światło ostrzegawcze. Zadbaj o to, żeby regularnie robić coś niezwiązanego z życiem zawodowym – to mogą być sport, spacery, gotowanie.

Cele

W życiu istnieją trzy rodzaje celów:

 • Cele długoterminowe, czyli generalne cele życiowe, o których myślisz w perspektywie lat (np. własna firma transportowa, skończenie studiów).
   
 • Cele średnioterminowe są to duże cele na najbliższe miesiące. Taki cel może być dużym krokiem w kierunku celu długoterminowego (np. zrobienie prawa jazdy, napisanie pierwszego rozdziału swojej pracy magisterskiej) albo celem samym w sobie (np. remont mieszkania czy zrobienie kursu tańca).
   
 • Cele krótkoterminowe są to cele na najbliższe tygodnie. Ich realizacja może zbliżyć Cię do celu średnioterminowego (np. rozeznanie się, która szkoła jest tania i dobra, pójście do biblioteki), mogą to być też cele same w sobie (np. posprzątanie mieszkania przed przyjściem gości albo przeczytanie książki).
   

Sprawdź czy znasz swoje cele! Pomyśl, co chcesz najważniejszego w życiu osiągnąć i co Cię do tego zbliży.

Jak zrealizować cel?

 • sformułuj cel w jednym, prostym zdaniu,
 • ściśle określ termin wykonania,
 • określ pierwszy kroku, który musisz wykonać.
   
 DługoterminowyŚrednioterminowyKrótkoterminowy
CelBędę prowadził/a własną firmę transportowąBędę miał/a prawo jazdyDowiem się o tanie i dobre szkoły jazdy
Czas1 czerwca (za 10 lat)1 września (10 miesięcy)Tydzień
Pierwszy krokZrobić prawo jazdyRozeznać się w szkołachPoszukać informacji na forach internetowych, popytać znajomych, sprawdzić rankingi

 

Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku.
- Chińskie przysłowie

Rady

Czasem zdarzy się, że coś Ci się nie uda. To normalna sprawa, że czasem coś nie idzie po Twojej myśli. Każdy z nas popełnia czasem błędy. Daj sobie prawo do zmęczenia, odpoczynku i błędów. Pamiętaj, że najważniejsze jest Twoje zdrowie i samopoczucie, a nie Twój cel. To cel ma być dla Ciebie – nie Ty dla celu!

Szukaj dorosłych osób, którym ufasz, które podziwiasz i które inspirują Cię do działania. Takie osoby nazywamy „mentorami”. To może być na przykład rozsądny trener sportowy, z którym masz zajęcia, mądry nauczyciel (zwłaszcza przedmiotu, który Cię pasjonuje), wychowawca w szkole albo placówce opieki zastępczej. Słowem, każdy dorosły, który pomaga Ci się rozwijać.