Oszczędzanie energii
Obliczono, że przeciętne gospodarstwo domowe w Polsce marnuje rocznie około 1000 zł na energię, którą można by oszczędzić. Dzięki oszczędnemu używaniu prądu, wody i sprzętu AGD, możesz zmniejszyć wydatki, które ponosisz na utrzymanie mieszkania.
Oto kila prostych rad:
- wyłączaj lub przykręcaj kaloryfer, kiedy wychodzisz z domu. Podczas Twojej nieobecności w mieszkaniu przecież nie musi być ciepło.
- wyłączaj światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz.
- postaraj się korzystać z energooszczędnej pralki i lodówki. Zużywają one mniej prądu, dzięki temu mniej zapłacisz za energię i będziesz mniej zanieczyszczać środowisko.
- nie lej wody bez potrzeby. Kiedy myjesz zęby, zakręć kran. Kiedy mydlisz się w trakcie brania prysznica, wyłącz wodę. Chronisz w ten sposób środowisko i oszczędzasz pieniądze (zwłaszcza jeśli masz licznik wody i płacisz za nią w zależności od tego, ile zużyjesz).
- używaj energooszczędnych żarówek. Są droższe niż te tradycyjne, ale są także o wiele bardziej wydajne. Energooszczędna żarówka świeci nawet kilka razy dłużej niż tradycyjna.
- wyłączaj z kontaktu ładowarkę telefonu komórkowego, jeśli akurat go nie ładujesz. Ładowarka włożona do kontaktu cały czas pobiera prąd.
Więcej o sposobach oszczędzania energii znajdziesz na stronie http://eco-zone.pl/kategorie/oszczedzanie-energii/
Więcej o Zarządzaniu domowym budżetem i oszczędzanie przeczytasz w Dziale Finanse - Oszczedzanie
Pranie i segregacja śmieci - nie takie trudne zadanie
Zwracaj uwagę na oznaczenia na metkach ubrań informujące o sposobie ich czyszczenia. Upranie swetra w zbyt wysokiej temperaturze może spowodować, że skurczy się tak, że nie dasz rady włożyć do niego nawet jednej ręki, a upranie białych ubrań z jedną czerwoną skarpetką może spowodować, że większość Twojej garderoby po wyjęciu z pralki będzie… różowa.
Segregowanie śmieci to dobra praktyka, która powoli staje się powszechnym standardem. Wyrzucając śmieci, do oddzielnego kosza, włóż te, które można powtórnie przetworzyć: papier, szkło, plastik, aluminiowe puszki. Na większości osiedli znajdują się oddzielne kontenery na te surowce. Najczęściej są one umieszczone blisko zsypów lub altanek śmietnikowych. Posegregowane odpadki są potem przetwarzane. Recycling [czytaj: risajkling] to powtórne zużywanie surowców do produkcji kolejnych produktów (np. butelek, papieru). Dzięki recyclingowi mniej zatruwamy środowisko.
Sąsiedzi i goście
Czy warto mieć dobre relacje z sąsiadami?
Warto utrzymywać dobre relacje z sąsiadami. Tam, gdzie ludzie się znają i nie są dla siebie anonimowi, jest bezpieczniej. Na czas wyjazdu można poprosić sąsiadów o zwracanie uwagi, czy nasze mieszkanie jest bezpieczne, w razie potrzeby coś pożyczyć lub zostawić klucze. W imię dobrosąsiedzkich relacji warto uprzedzać, jeśli planujesz zrobić głośniejszą imprezę. Włączanie pralki na noc, wiercenie dziur w porze wieczornych wiadomości lub odkurzanie po 22:00, jeśli mieszkasz w bloku, mogą nadszarpnąć dobre stosunki.
Goście
Miło jest od czasu do czasu zaprosić kogoś do siebie. Warto znać kilka zasad savoir-vivre’u [czytaj: sawuar-wiwru], czyli dobrego wychowania, dzięki którym zarówno dla Twoich gości, jak i dla Ciebie wizyty te będą czystą przyjemnością:
- Jeśli na zewnątrz jest błoto, zdejmij buty przychodząc do kogoś w gości.
- Oprowadź po mieszkaniu kogoś, kto jest u Ciebie po raz pierwszy. Pokaż, gdzie jest łazienka.
- Kiedy ktoś Cię odwiedza, zaproponuj coś do picia – np. kawę, wodę lub sok.
- Jeśli masz poczucie, że Twoi goście „zasiedzieli się”, a Ty chcesz już iść spać, grzecznie im o tym powiedz.
Zabezpiecz mieszkanie przed włamaniem
Nawet najlepsi sąsiedzi nie pomogą, jeśli nie zadbasz o zabezpieczenie mieszkania przed włamaniem. Wychodząc, szczelnie zamykaj okna. Staraj się mieć w oknach firanki lub zasłony tak, aby z zewnątrz nie było widać, jak wygląda w środku Twoje mieszkanie (szczególnie, jeśli masz w nim jakieś cenne rzeczy). Zasada „Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal” działa także na złodziei.
Awarie i majsterkowanie
Gdy "korki wyskoczą", czyli różne awarie...
Kiedy wprowadzasz się do nowego mieszkania, sprawdź, gdzie mieszka dozorca/dozorczyni lub dowiedz się, jakie są numery telefonów do osób lub firm, które zajmują się konserwacją instalacji oraz naprawami. W razie awarii proś o pomoc. Jeśli zdarzy się, że wyskoczą bezpieczniki możesz spróbować naprawić je samodzielnie – jeśli "korek", który wyskoczył nie daje się włączyć, najpierw wyłącz wszystkie bezpieczniki, a potem włącz je po kolei. Najczęstszą przyczyną takiej sytuacji jest małe zwarcie lub podłączenie na raz do prądu zbyt wielu urządzeń elektrycznych. Przed ponownym włączeniem bezpieczników wyłącz te urządzenia z kontaktu.
Majsterkowanie
Młotek i śrubokręt (płaski i krzyżakowy) to podstawowe narzędzia, które przydają się przy najczęstszych domowych naprawach. Jeśli do tego będziesz mieć w domu wiertarkę, kilka gwoździ i wkrętów, to bez problemu poradzisz sobie z przykręceniem półki, skręceniem stołu czy biurka lub powieszeniem lampy. Pierwsze kroki w samodzielnym majsterkowaniu mogą być trudne – zachowaj ostrożność, zwłaszcza przy posługiwaniu się wiertarką. Satysfakcja z samodzielnego wykonywania napraw we własnym pokoju lub mieszkaniu wynagradza wysiłek i pozwala oszczędzić czas i pieniądze, bo nie potrzebujesz wzywać fachowców.
Zwierzaki
Osoby opiekujące się zwierzętami są zdrowsze i bardziej zadowolone z życia. Zajmowanie się zwierzęciem to jednak też odpowiedzialność – zwierzęta domowe też czują samotność, strach, radość.
Jeśli jesteś opiekunem psa czy kota, przeczytaj w Internecie, jak zadbać o swojego pupila:
- Jak go karmić?
- Jak często bywać u weterynarza?
- Jak długo może być w domu sam?
Zanim zdecydujesz się trzymać w domu zwierzę, zastanów się:
- czy masz czas, by się nim zajmować (np. wychodzić na spacery, czesać),
- czy masz do tego odpowiednie umiejętności (hodowanie pewnych ras psów, zwłaszcza tzw. agresywnych wymaga wiedzy i przygotowania),
- czy masz na to pieniądze w domowym budżecie.
Pamiętaj też, że zwierzę nie powinno sprawiać kłopotów sąsiadom – szczekać lub miauczeć zamknięte w mieszkaniu pod Twoją nieobecność lub zostawiać odchodów na klatce schodowej czy trawniku.