Pieniądze na usamodzielnienie, Co to jest rzeczówka?

Dodatek mieszkaniowy i obniżka naliczonego czynszu

To formy dofinansowania wydatków mieszkaniowych wypłacane przez gminę jej mniej zamożnym mieszkańcom. Wniosek o nie składa się do urzędu gminy lub do MOPS-u, decyzję podejmuje wójt, burmistrz, prezydent miasta lub MOPS w ciągu miesiąca.
Kryteria przyznania tej pomocy to:

  1. Twój miesięczny dochód (nie może być za wysoki),
  2. powierzchnia Twojego mieszkania.

Dodatek mieszkaniowy jest przyznawany na 6 miesięcy. Pieniądze te są przesyłane bezpośrednio na konto administracji budynku. Obniżka czynszu jest podobną formą pomocy.

Pomoc pieniężna na remont.
Jeśli masz dostęp do mieszkania, które wymaga remontu (np. dostałeś/aś je w spadku), możesz zwrócić się do PCPR-u z bardzo dobrze uzasadnionym wnioskiem o przyznanie Ci, przed ukończeniem nauki, przynajmniej części pieniędzy na usamodzielnienie (te pieniądze mogą być wydane m.in. w celu polepszenia warunków mieszkaniowych). Niektóre PCPR-y przyznają taką pomoc jako niezależną od pomocy na usamodzielnienie. Warto, by przy takim wniosku pomógł Ci Twój opiekun usamodzielnienia albo pracownik socjalny.

Pomoc na zagospodarowanie w formie rzeczowej (rzeczówka) przysługuje Ci niezależnie od Twojego dochodu. Pomoc tę przyznaje starosta z Twojego miejsca osiedlenia się. W jej skład mogą wchodzić między innymi:
- materiały niezbędne do remontu czy wyposażenia mieszkania,
- niezbędne urządzenia domowe.
Np. Kuchenka, pralka, prysznic, umywalka, muszla klozetowa, piekarnik, mikrofalówka, zmywarka, zlewozmywak, lodówka, lampy, lampki, bielizna pościelowa, łóżko, szafa, stół, krzesła, biurko, półki, regał.
Zanim udasz się do sklepu sporządź listę rzeczy, które chciałbyś mieć w swoim mieszkaniu. (powyższa lista może być dla Ciebie inspiracją).
Następnie określ niezbędność każdej z tych rzeczy za pomocą następujących symboli:
A – absolutnie niezbędne,
B – ważne i przydatne, ostatecznie się bez tego obejdę,
C – chciałbym/abym to mieć, ale mogę poczekać

Skoncentruj się na tym, co jest w tej chwili dla Ciebie niezbędne. Może okazać się, że jedna rzecz może spełniać dwie funkcje na raz (np. stół może Ci posłużyć też jako biurko). Staraj się wybierać rzeczy tanie, proste i dobrej jakości (jeśli coś się szybko zepsuje, będziesz musiał płacić ponownie – choćby za naprawę).
Pamiętaj: urządzanie mieszkania to proces. Będziesz zapewne dokupywał kolejne rzeczy w miarę „moszczenia się w swoim gnieździe”. Na początku jest ważne to, żeby się zaopatrzyć w najniezbędniejsze rzeczy.