Samodzielni

Krąg rodziny i opiekunów, czyli osoby z rodziny biologicznej, rodzeństwo, opiekunowie prawni. Relacje w tym kręgu nie zawsze układają się pomyślnie – tak to bywa w życiu. Często relacja z rodzicami, opiekunami pełna jest trudnych wspomnień z przeszłości, które utrudniają zwykłą komunikację (jak się spotkamy to zawsze się kłócimy). W tych relacjach czasami warto być jak saper na polu minowym – stawiać małe kroki i zachować ostrożność.

Jak tworzyć relacje kręgu rodziny i opiekunów?

  • Odpowiedz sobie na pytanie: Co znaczy dla Ciebie dobry i bezpieczny kontakt z osobami z tego kręgu?
  • Ustal, jak często możecie się spotykać i gdzie.  Możesz też podtrzymywać kontakt za pomocą telefonów, listów lub maili. Ważne by ustalić charakter Waszych kontaktów  tak, aby podtrzymać relacje, ale nie kosztem Twoich uczuć i godności.
  • Jeśli masz opiekuna prawnego, sprawdź, czy umiesz z nim porozmawiać o sprawach dla Ciebie ważnych oraz pokazać mu swoje potrzeby. Jeśli nie jesteś zadowolony/a z tej relacji, poszukaj kogoś, kto może Ci pomóc i doradzić, jak odbudować lub określić ten kontakt tak, aby był dla Ciebie satysfakcjonujący.
     

Ważne:
Często jesteśmy bardziej podatni na pewne choroby, jeśli występowały one u członków naszej rodziny (szczególnie rodziców i dziadków). Warto znać historię chorób osób z najbliższej rodziny i obserwować swoje zdrowie pod kątem występowania objawów tych chorób. Jeśli wiesz, że w Twojej rodzinie ktoś miał na przykład raka, szczególnie dbaj o to, by regularnie wykonywać odpowiednie badania profilaktyczne.