Samodzielni

Trzymaj się kilku żelaznych zasad. Są sprawdzone, więc można im zaufać. Możesz je też zmieniać albo wprowadzać dodatkowo własne reguły.

Kilka prostych zasad dotyczących zakupów, które warto stosować

Po pierwsze:
Nie wydawaj więcej, niż masz do dyspozycji. Jeżeli jednak tak się zdarzy, to zwróć uwagę, żeby za pożyczone pieniądze nie kupować czegoś, co szybko traci na wartości i nie jest Ci niezbędne (np. samochodu, który wymaga naprawy). Kredyty sprawdzają się jako środek do osiągnięcia celów inwestycyjnych (np. zakup mieszkania albo domu, opłacenie wykształcenia, a w przyszłości np. rozwój Twojej firmy), ale nie są dobrym sposobem na pokrywanie bieżących kosztów utrzymania.

Po drugie:
Planowanie oszczędności zacznij od sprawdzenia, na co wydajesz pieniądze i szukaj możliwości ograniczenia bądź oszczędniejszego planowania wydatków. Do tego celu przyda Ci się Osobisty Budżet Miesięczny.

Po trzecie:
Naucz się oszczędzać. Oszczędności to jest ta część Twoich dochodów, która pozostaje Ci po odjęciu wydatków od zarobków (wszelkich zarobków, także tych np. ze sprzedaży używanych rzeczy na Allegro!).
Warto zaplanować, ile chcesz oszczędzać, a potem rozplanować koszty w ramach pozostałej kwoty. Ważne, żeby ta kwota, którą chcesz oszczędzać, wynikała ze znajomości Twoich podstawowych, koniecznych wydatków. Trudno będzie Ci oszczędzić 1000 zł miesięcznie, jeśli Twoje zarobki to 1500 zł. Trzymaj się faktów. Sprawdź, ile pieniędzy wydajesz miesięcznie.

Po czwarte:
Nie podejmuj decyzji finansowych wyłącznie na podstawie reklam i informacji od sprzedawców usług czy produktów finansowych (np. pracowników banku). Postaraj się uzyskać informacje od osoby, do której masz zaufanie (nie zainteresowanej sprzedażą jakiegoś produktu finansowego). Poproś, żeby oceniła wartość oferty z której chcesz skorzystać. Nie proś o radę w kwestiach oszczędzania osób, które same nie potrafią oszczędzać.

Po piąte:
Nie podejmuj poważnych decyzji finansowych (innych także, ale tu mówimy o pieniądzach) pod wpływem silnych emocji (np. w gniewie gniewu, bezpośrednio po rozstaniu z bliską osobą albo po utracie pracy, w radości z powodu wysokiej wygranej) albo gdy czujesz, że ktoś wywiera na Ciebie silną presję.

Najważniejsze:
Traktuj pieniądze jako środek do osiągania celów innych niż samo ich posiadanie. Znacznie ważniejsze od pieniędzy są: zdrowie, przyjaciele, związki z najbliższymi Ci osobami, wykształcenie, realizacja zainteresowań.