Samodzielni

Ciało mówi i to znacznie więcej niż słowa. Tylko 7% informacji płynących od ludzi czerpiemy ze słów, 38% wnioskujemy z tonu głosu i aż 55% z mowy ciała. Co zatem „widać, słychać i czuć”?

Co czuć? Czy zapach potu, czy zbyt dużą ilość perfum lub wody kolońskiej? Unikaj oby tych przypadków. Pamiętaj, żeby regularnie zmieniać koszulę i bieliznę. Część ludzi poci się bardziej niż inni – jeśli należysz do tej grupy poszukaj dobrych dezodorantów. Kontroluj swój zapach z ust – jeśli nie zjadłeś/aś śniadania, palisz papierosy lub nie umyłeś/aś zębów, możesz wywołać efekt Smoka Wawelskiego, a jak wiadomo smoki zieją przykrym zapachem. Łatwo go zneutralizować miętową gumą do żucia, dropsami, płynem do płukania ust.

Co widać? Jeśli masz brudne paznokcie lub odłazi z nich lakier, nie spodziewaj się dobrego efektu. Wystarczy mieć pod ręką obcinacz i małą szczoteczkę do rąk, a problem znika. Zadbane włosy  – będą umyte i związane lub wymodelowane (częstotliwość wizyt u fryzjera zależy od typu włosów i pomysłu na fryzurę), pomogą Ci wywrzeć dobre wrażenie. Czy wiesz jak wygląda Twoja twarz? Chłopcy powinni dbać, by była ogolona, a dziewczyny, by nie rozbić zbyt mocnego makijażu. Właśnie twarz jest Twoją wizytówką. Tak tworzymy nasz wizerunek, czy tego chcemy czy nie. Warto sprawdzić, kto z Twojego otoczenia może Ci pomóc lub doradzić.

Mowa ciała to również to, jak się zachowujemy. Najczęściej ważne rozmowy odbywamy na siedząco. Aby zrobić dobre wrażenie:

  • Utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą (ale nie świdruj go wzrokiem).
  • Podawaj rękę w sposób zdecydowany (nie na „śledzia” – zbyt lekko i niepewnie) ani nie na „drwala” (zbyt mocno i niezgrabnie).
  • Siedź wyprostowany/a, lekko pochylony/a w stronę rozmówcy.
  • Uśmiechaj się – pozwól, aby mimika pracowała na twoją korzyść
  • Nie chowaj rąk – ukryte ręce robią złe wrażenie. Ekspresja rąk dodaje wyrazistości. Możesz podkreślać to, co mówisz, za pomocą gestów rękami. Uważaj jednak, by nie wyłamywać nerwowo palców. Jeśli się denerwujesz, możesz trzymać coś w dłoniach, np. długopis, notatnik, ale nie komórkę.
  • Siadaj raczej bliżej niż dalej rozmówcy, ale tak by nie spowodować dyskomfortu.
  • Mów spokojnie, ale z przekonaniem. Raczej wolniej i wyraźniej niż bardzo szybko (wywołuje się wtedy wrażenie pośpiechu i nerwowości).
  • Trudną rozmowę lub wystąpienie warto przećwiczyć przed lustrem albo przed kolegą lub koleżanką.