Samodzielni

Dotyczy on relacji z Twoją "drugą połową", jeśli ją masz.

Związek, zarówno formalny (mąż? żona?), jak i nieformalny, to prawdziwy poligon, który uczy budowania dobrych relacji. Jeśli nie spotkałeś/aś takiej osoby, może dzięki tym radom, w swoim przyszłym związku unikniesz zasadzek i błędów, które spotykają inni.

Zastanów się zatem: Czy znasz potrzeby swojej drugiej połowy?

Czy wiesz:

  • jak druga strona rozumie zaufanie?
  • czym są dla niej granice wolności w związku?
  • jak rozumie wspólne spędzanie czasu?
  • co ją peszy, a co śmieszy?
     

Tworzenie związku to zadanie dla obu stron – czasem wymagające poświęcenia, czasem kompromisu. Budowanie relacji wymaga czasu, a po okresie wstępnej fascynacji zaczyna się prawdziwy czas na związek.

Drugim delikatnym zagadnieniem są rozstania.

Rzadko kiedy pierwsza miłość to związek na całe życie. Przysłowie mówi „trzeba zjeść ze sobą beczkę soli”. Oznacza to, że trzeba przetrwać kryzysy i nieporozumienia – one też budują jakość związku.

  • Jeśli jednak rozstajesz się - zadbaj, aby okazać szacunek drugiej stronie.
  • Jeśli zostałeś zraniony/a, wyjaśnij to i upewnij się, jakie były intencje drugiej strony. Dobre rozstania można poznać po tym, że osoby, które się rozstały, potrafią ze sobą rozmawiać i nie obmawiają drugiej strony za jej plecami.
     

Ważne:
Ważnym obszarem zdrowia każdego człowieka jest zdrowie seksualne. Choroby przenoszone drogą płciową takie jak kiła, rzeżączka czy HIV są bardzo groźne, a stosunkowo łatwo można ich uniknąć, podobnie jak nieplanowanej ciąży.
Jeśli rozpoczęłaś/rozpocząłeś lub planujesz rozpocząć życie seksualne, wybierz się na kontrolną wizytę do ginekologa/androloga. Ginekolog może przepisać także odpowiednie do Twojego wieku i stanu zdrowia środki antykoncepcyjne, czyli środki, które pozwolą uniknąć nieplanowanej ciąży.

Choć w ciążę zachodzi dziewczyna, odpowiedzialność za zabezpieczenie się przed nią spoczywa na obu osobach. Najtańszym i najłatwiej dostępnym środkiem antykoncepcyjnym są prezerwatywy, jednak trzeba wiedzieć, jak ich właściwie używać. Dobrze użyta prezerwatywa chroni zarówno przed zajściem w ciążę jak i przed wieloma chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym przed HIV, czyli wirusem powodującym AIDS.

Więcej informacji o tym, jak uchronić się przed niechcianą ciążą, wirusem HIV i chorobami przenoszonymi drogą płciową znajdziesz na stronie internetowej grupy edukatorów seksualnych dla młodzieży PONTON: www.ponton.org.pl.