Samodzielni

Ubiór to jedna z wiadomości, którą wysyłasz do innych osób. Kiedy idziesz na egzamin w szkole, kiedy jesteś na rozmowie rekrutacyjnej, kiedy przychodzisz na ślub koleżanki, inni postrzegają Cię albo jako osobę dopasowaną do okoliczności albo budzącą zdziwienie czy nawet sprawiającą złe wrażenie. Nie chodzi o drogie markowe ciuchy, ale o ubiór dopasowany do okoliczności. Przy rekrutacji i egzaminach lub na innych ważnych spotkaniach osoby po drugiej stronie zwracają uwagę na styl, czystość ubioru, buty (czy nie są brudne albo bardzo znoszone) i adekwatność stroju do okoliczności.

Na sytuacje oficjalne związane z pracą albo egzaminami warto mieć białą koszulę/bluzkę. To przyjęty standard. Krawat nie jest konieczny, jeśli masz wyprasowaną koszulę i marynarkę lub ciemny sweter – to też dobry zestaw. Jeśli decydujesz się na krawat, to pamiętaj, aby dobrze dobrać wzór do reszty ubioru i aby nie był zbyt krótko zawiązany – powinien sięgać do paska od spodni (w spodniach powinien być pasek). Garnitur nie wymaga krawata, ale wymaga, aby spodnie były wyprasowane, a marynarka rozpięta (zwłaszcza kiedy siedzisz). Buty koniecznie klasyczne skórzane, a nie sportowe. Dziewczyny powinny unikać mini-spódniczek – podkreślanie atrakcyjności fizycznej nie jest dobrze widziane w sytuacjach oficjalnych. Lepiej wybierz spódnicę długości do kolana lub nieco dłuższą albo klasyczne spodnie, np. w kant, koniecznie ciemne. Mała czarna jest dobra na imprezę.
Istotne są dodatki. Chłopcy powinni uważać na łańcuchy na szyi, sygnety czy ciemne okulary – to zbyt wyraziste elementy. Dziewczyny powinny zwrócić uwagę na wyzywający makijaż, krzykliwą biżuterię, wyrazisty kolor paznokci. Delikatnie umalowana twarz i zadbane dłonie zrobią dobre wrażenie. Jeśli masz ze sobą dokumenty, notatnik nie noś go w plastikowej reklamówce. Lepsza jest porządna plastikowa lub tekturowa teczka lub torba na laptopa – wygląda bardziej elegancko. Do notowania nie używaj podczas rozmowy starego ołówka ani zniszczonego długopisu – te detale są widoczne!