Samodzielni

Autoprezentacja to suma wszystkich opisanych w tym rozdziale czynników. Pierwsze wrażenie, ubiór, komunikacja niewerbalna oraz werbalna to zasadnicze elementy dobrej autoprezentacji, lecz same w sobie nie gwarantują jeszcze sukcesu. Muszą do siebie pasować. Kiedy mówisz, że jesteś zachwycony/a propozycją, a Twoje ciało okazuje zniechęcenie i brak energii, widać to jak na dłoni.

Ponad 80% ludzi ocenia firmę po wyglądzie jej pracowników. Warto poważnie potraktować kwestię własnego wizerunku.


Dostosuj się do rozmówcy, miejsca i czasu. Elementem autoprezentacji jest umiejętność dostosowania się do rozmówcy. Sprawdź, czy chętniej słucha czy mówi. Jeśli mówi dużo, bardziej słuchaj, jeśli raczej słucha, mów więcej. Dowiedz się o miejscu, w którym ma się odbyć ważne dla Ciebie spotkanie – będziesz mógł/mogła dopasować swój strój. Jeśli rozmówca ma mało czasu, zaproponuj inny termin spotkania albo załatw jedną najważniejszą dla Ciebie sprawę. Jeśli rozmówca źle reaguje na bliski kontakt, zwiększ odległość między wami. Obserwuj jego/jej zachowania i reaguj na jego/jej sygnały, daj mu/jej czas do namysłu.

Świadomość swoich atutów i słabości. Każdy z nas ma mocne i słabe strony związane z wizerunkiem. Daj sobie prawo do chwalenia się swoimi mocnymi stronami – oczywiście elegancko i zgodnie z faktami. Mówienie o zaletach często uważane jest za brak skromności. To dyskusyjna teza. Opowiadaj o swoich sukcesach i mocnych stronach. A jeśli chodzi o słabe strony, to bądź ich świadom/a i ograniczaj ich skutki.

Kilka praktycznych rad:

  • Wyróżniaj się z tłumu. Znajdź element, dzięki któremu zostaniesz dobrze zapamiętany/a (Twoje opakowanie zadziała). Unikaj skrajności i krzykliwości (powoduje to efekt złego zapamiętania). Mówimy tu o sytuacjach oficjalnych.
  • Dopasuj strój do okoliczności. Oczywiście inaczej ubierzesz się na imprezę, na mecz, do kina. Tu decyduje styl grupy towarzyskiej oraz zdrowy rozsądek. Ubiór powinien być funkcjonalny (dostosowany do temperatury i okoliczności). Szpilki na stadionie? Krótkie spodnie na proszonym obiedzie? Dres wieczorem w klubie czy na dyskotece? Taki ubiór może wywołać komentarze i uśmiechy na boku.
  • Szukaj dobrych przykładów. W Internecie lub w księgarni znajdziesz książki o tym, jak się ubierać. Modne stają się też kursy wizerunku czy makijażu. Powstał nawet zawód stylisty/stylistki, polegający na doradzaniu innym, jak się ubrać. Najlepszymi stylistami są jednak osoby, które znasz i którym ufasz w kwestii doboru strojów.
  • Wymyśl swój własny styl. Strój wyraża Twoją osobowość, zatem dobieraj go tak, aby czuć się dobrze i zgodnie ze sobą. Wymyśl swój własny styl, dobierz kolory, w których dobrze się czujesz, krój spodni, fason butów. Pamiętaj, że nawet napisy na t-shirtach, są informacjami o Tobie i Twoim stylu.
  • Ciekawe ubrania możesz znaleźć w różnych miejscach. Wiele młodych osób, w tym aktorów czy piosenkarzy, korzysta ze sklepów z używaną odzieżą (second handów). Znajdują w nich unikalne ciuchy albo kupują te zwyczajne po to, by je przerobić na bardziej dopasowane do ich stylu. Dobrym pomysłem jest też wymienianie się nienoszonymi już ubraniami ze znajomymi. No i można wtedy oszczędzić, a wyglądem miło zaskoczyć.

 

Czytaj więcej w dziale:
Zapytaj doradztwo