Indywidualny Program Usamodzielniania

Najpóźniej na dwa miesiące przed osiągnięciem pełnoletniości musisz przedstawić w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (MOPS) albo Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) dane osoby, która zostanie Twoim opiekunem usamodzielnienia. Opiekunem może być osoba spoza systemu opieki zastępczej. Będzie Ci ona towarzyszyła przez cały okres usamodzielnienia, czyli do momentu kiedy planowany program usamodzielnienia zostanie zrealizowany. Warto, abyś miał/a do niego zaufanie. Opiekun usamodzielnienia to osoba, która pomaga Ci zaplanować Indywidualny Program Usamodzielnienia oraz wspiera w jego realizacji. Przez trzy lata od opuszczenia przez Ciebie placówki możesz również korzystać z pomocy specjalistów tam zatrudnionych.

Opiekun usamozdielnienia musi zostać zaakceptowany przez kierownika lub dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS).

CO WARTO WIEDZIEĆ O IPU

Indywidualny Program Usamodzielnienia (IPU) To Twój plan, który realizowany krok po kroku, prowadzi Cię do bycia samodzielnym/ą. Jest to kontrakt podpisany pomiędzy Tobą, a systemem opieki społecznej. Jako osoba podpisująca umowę otrzymujesz profity wynikające z niej, ale również zobowiązujesz się do realizacji warunków programu. Do Indywidualnego Programu Usamodzielnienia możesz wprowadzić modyfikacje, kiedy nastąpi zmiana twojej sytuacji życiowej. Zmiany możesz dokonać po konsultacji z opiekunem usamodzielnienia. Wymaga ona zatwierdzenia przez kierownika właściwego organu pomocy społecznej

 

Indywidualny Program Usamodzielnienia dotyczy:

  •  „współdziałania i wspierania osoby usamodzielnianej w kontaktach z rodziną i środowiskiem;
  • uzyskania wykształcenia zgodnego z możliwościami i aspiracjami osoby usamodzielnianej;
  • uzyskania kwalifikacji zawodowych;
  • pomocy w ustaleniu uprawnień do ubezpieczenia zdrowotnego;
  • osiedlenia się osoby usamodzielnianej w powiecie innym niż miejsce zamieszkania przed umieszczeniem w placówce lub rodzinie zastępczej;
  • pomocy w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych;
  • podjęcia zatrudnienia;
  • pomocy w uzyskaniu przysługujących świadczeń”.

 

Po ukończeniu 18 roku życia możesz pozostać w placówce do momentu ukończenia nauki w szkole, którą rozpocząłeś/rozpoczęłaś przed osiemnastymi urodzinami.
O tym, czy pozostaniesz w placówce decyduje dyrektor w porozumieniu z wychowawcą i specjalistami, po dokonaniu szczegółowej analizy Twojej sytuacji (np. tego, czy masz gdzie zamieszkać), a także dotychczasowego funkcjonowania w placówce.