Badanie mieszkań chronionych w Warszawie

Wiosną 2012 roku Fundacja Robinson Crusoe zainicjowała badanie procesu usamodzielnienia w mieszkaniach chronionych w Warszawie. Badania zostało sfinansowane ze środków Biura Pomocy i Projektów Społecznych m. st. Warszawy. Realizowali je eksperci z firmy badawczej Millward Brown SMG/KRC.
Badaniami objęte były 3 mieszkania chronione w Warszawie i jedno poza Warszawą. Przeprowadzono łącznie 20 wywiadów pogłębionych z mieszkańcami mieszkań chronionych, pracownikami socjalnymi, wychowawcami oraz dyrekcją placówek opiekuńczo-wychowawczych.
Dodatkowo przeprowadzono spotkanie warsztatowo-dyskusyjne z młodzieżą, która już opuściła mieszkania chronione. Było to pierwsze badanie procesu usamodzielnienia w mieszkaniach w Polsce.
Z badań wynika, że mieszkania chronione są „istotnym, wzmacniającym elementem procesu usamodzielniania” i mają duży potencjał wzmacniania poczucia własnej wartości wychowanka, poczucia odpowiedzialności i sprawstwa, a także nauczania umiejętności społecznych i praktycznych (gotowanie, sprzątanie, prowadzenie domowego budżetu, itp.). Zarazem do pełnego wykorzystania tego potencjału niezbędne jest zastosowanie przez osobę prowadzącą mieszkanie chronione określonych procedur i standardów.
Dlatego kontynuacją badań jest projekt standaryzacji systemu pracy z usamodzielniającą się młodzieżą, realizowany przez Fundację Robinson Crusoe na zlecenie Biura Pomocy i Projektów Społecznych m. st. Warszawy. Efektem projektu będzie dokument opisujący najlepsze praktyki zalecane przy prowadzeniu mieszkania chronionego. Dokument powstaje przy współpracy z pracownikami socjalnymi mającymi wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu mieszkań chronionych.

Tutaj mogą Państwo pobrać raport z badań.