Samodzielni

Jedz zdrowo i ciesz się dobrym samopoczuciem

Dobrze zbilansowana dieta, czyli taka, która zawiera odpowiednią ilość białka, cukrów, tłuszczów, witamin i innych składników to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia.

„Jesteś tym, co jesz”. Ważne jest nie to, ile jesz, ale jaką wartość odżywczą mają zjadane przez Ciebie posiłki.


Ideałem jest jedzenie pięciu posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu (bez podjadania pomiędzy nimi). Szczególnie ważne, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, jest zjedzenie posiłku rano przed wyjściem z domu. Najlepiej jeśli na śniadanie zjesz coś ciepłego lub popijesz gorącym napojem. Codziennie powinno się pić także wodę – najlepiej niegazowaną.

Zaburzenia odżywiania

Otyłość

Zaburzenia żywienia to coraz większy problem, zwłaszcza w tzw. krajach rozwiniętych. Zaburzenia żywienia zalicza się do chorób cywilizacyjnych, czyli związanych z rozwojem cywilizacji. Duża ilość czasu spędzanego biernie za biurkiem lub przed komputerem w szkole albo w pracy, dostępność fast foodów, czyli restauracji i barów oferujących szybko i niedrogo tłuste, słone i słodkie jedzenie, w połączeniu z brakiem ruchu sprawiają, że na świecie rośnie odsetek osób otyłych. Niechlubnymi rekordzistami w tej dziedzinie są Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, gdzie na otyłość cierpi odpowiednio ponad 25% i 30% społeczeństwa.

Niektóre ze skutków otyłości:

  • cukrzyca, 
  • choroby układu krążenia,
  • zawał,
  • zwyrodnienia kręgosłupa.

 

Anoreksja

Osoba chora na anoreksję głodzi się, wycieńczając swój organizm, by osiągnąć jak najszczuplejszą sylwetkę. Nawet wyglądając prawie jak szkielet uważa, że wciąż jest za gruba.
 

Bulimia

U osoby chorej na bulimię okresy głodzenia się przeplatane są napadami, podczas których zjada ona olbrzymie ilości jedzenia.
 

Anoreksja i bulimia mają podłoże psychiczne – prowadzą do chorobliwej chudości, a w konsekwencji nawet śmierci.

 

Przydatne linki:

http://www.anoreksja.org/
http://www.bulimia.net.pl/
 

Nadwagę i otyłość, jak i anoreksję i bulimię można i należy leczyć.